Skip to content

Research trip to Nepal

W ramach ostatniego projektu, udało nam się połączyć sztukę designu i włókiennictwa, europejską wiedzę o projektowaniu i azjatyckie tradycje. We współpracy z Wydziałem Form Przemysłowych z Krakowa, zorganizowaliśmy Wyprawę do Nepalu, której owocem są trzy prace dyplomowe o zrównoważonym rozwoju.

W czasie podróży eksplorowaliśmy obszar włókiennictwa w Nepalu odwiedziliśmy 8 manufaktur tkanin, 3 obuwia, 3 farbiarnie, warsztaty sitodruku oraz haftu, poznaliśmy krawców, szewców, a nawet farmerów uprawiających konopie i pokrzywy przemysłowe.

Po powrocie z wyprawy do Nepalu, zgromadzone doświadczenia i materiały zostały opracowane w zaciszu krakowskich mieszkań i uczelni, poparte literaturą i przetworzone, aż stały się trzema niezależnymi publikacjami o charakterze naukowym. Każda z nich porusza odmienny problem, nawiązuje do innych wartości, tych szczególnie bliskich autorowi. Prace tworzą trójwątkową historię opowiedzianą wokół haseł: natura, ciepło, tradycja, odczytują się jako różne perspektywy postrzegania rzeczywistości i roli projektanta. Ich zwieńczeniem są prototypy produktów wykonane z naturalnych, nepalskich tkanin, jednak ogromna część uwagi autorów została poświęcona etyce projektowania, badanej kulturze oraz kształtowaniu świadomości – swojej i odbiorców.

Prace dyplomowe powstały pod opieką promotorów Dr Anny Szwaji i Dr Andrzeja Śmiałka.

Photos by Anna Szwaja

DSC_9180DSC_4254DSC_2248DSC_2429DSC_2634DSC_2216DSC_2063DSC_0086 DSC_9109DSC_9116DSC_9161DSC_9583
%d bloggers like this: